namson
13 بهمن 1401 - 12:15

حاشیه‌های روز اول جشنواره فجر|"استخاره"، "بایکوت" و بازیگرانی که اشتباهی رفتند/ مجید صالحی نباید جدی بازی کند؟!

پاسخ‌های جالب بهروز افخمی به سؤالات خبرنگاران، سوژه حاشیه روز اول چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر بود. بحث بر سر بازی مجید صالحی در فیلم "شماره ۱۰" داغ بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نخستین روز از جشنواره فیلم فجر متن و حاشیه‌ای داشت که در این گزارش مروری بر آنها داریم:‌

از ماه‌ها قبل مشخص بود که پردیس سینمایی چارسو در پازل سینمایی جشنواره‌های امسال جایی ندارد. ماجرا با جشنواره فیلم کوتاه تهران آغاز شد و در شرایطی که همه چیز مهیای برگزاری جشنواره در این مکان بود، به ناگاه خبر برگزاری جشنواره فیلم کوتاه در پردیس ملت آمد. جشنواره سینما حقیقت نیز در همین مکان برگزار شد تا مشخص شود که این پردیس سینمایی بزرگ، میزبان جشنواره فیلم فجر نیز خواهد بود. فقط این ابهام وجود داشت که این مکان قرار است پردیس اهالی رسانه باشد یا هنرمندان. در نهایت مشخص شد که پردیس ملت پذیرای خبرنگاران و عکاسان خواهد بود.

فارغ از ترافیک راه‌های منتهی به پردیس ملت که البته در ساعت بعدازظهر اجتناب‌ناپذیر بوده و فرقی ندارد جشنواره در کجا برگزار شود، پارکینگ، یکی از معضلات بزرگ این مکان سینمایی است. البته جشنواره تمهیداتی اندیشیده تا هر دو پارکینگ مستقر در این منطقه در اختیار مهمانان جشنواره قرار گیرد، با این حال به نظر می‌رسد که راه اندازی یک پارکینگ طبقاتی بزرگ در شأن این مکان لازم و ضروری است.

جشنواره با اکران فیلم سینمایی استاد و پس از آن فتوکال بازیگران و عوامل این فیلم آغاز شد. نظم در برگزاری این قسمت، شاید یکی از مهم‌ترین خبرهای روز اول جشنواره باشد، چرا که به جز عکاسان به هیچ فرد دیگری اجازه داده نشد تا وارد سالن فتوکال شود.

با این حال، مهم‌ترین حاشیه‌های روز اول جشنواره را باید در نشستهای خبری‌ فیلم‌های جشنواره جست‌وجو کرد.

* بهروز افخمی که از ابتدا تهیه‌کننده فیلم سینمایی «استاد» نبوده و نزدیک به زمان فیلمبرداری جانشین مجید رجبی معمار شده است، سخنان جالبی را درباره ساخت فیلم آپارتمانی بر زبان آورد. او درباره اینکه چرا این فیلم را ساخته، سخن از استخاره بر زبان آورد و گفت که در ابتدا می‌خواسته فیلمی کمدی درباره «جنبش می‌تو» بسازد!

افخمی گفت: خود من بودم که گفتم دوره ساخت فیلم‌های آپارتمانی تمام شده است و در ابتدا نمی‌خواستم به تولید این کار بپردازم. وقتی فهمیدم درباره جریان می‌تو است، خواستم که در پروژه حضور نداشته باشم چون‌ گفتم سوژه کهنه شده است‌ و الان دوره هشتگ «من بی‌ناموسم» فرا رسیده است. اما استخاره کردم خیلی خوب آمد و تصمیم گرفتم این موضوع را به کمدی بدل کنم تا صفحه 70 خواندم دیدم فیلم‌نامه خوبی است و کمدی هم نمی‌شود. دوباره استخاره کردم و خیلی خوب آمد و گفتم نمیدانم چرا این کار را می‌کنم اما کردم.

* البته سخنان جالب افخمی به همین جا ختم نشد و او ملاکش برای خوب بودن فیلم را بیرون نرفتن بینندگان از سینما دانست و گفت: اولین بار است که این فیلم را همراه مخاطبان دیدم و این که کسی از سالن بیرون نرفته نشانه خوبی است. انگار بیرون رفتن از سالن در نیمه فیلم مد است که خوشحالم در این فیلم اتفاقی نیفتاد.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر , سینما , پردیس سینما گالری ملت ,

* تهیه‌کننده استاد هزینه تمام شده ساخت این فیلم را نیز 3.5 میلیارد تومان اعلام کرد.

* حرف‌های عماد حسینی کارگردان اثر نیز قابل تأمل بود. او درباره اینکه چرا این فیلم را ساخته است، گفت: خیلی‌ها به من گفتند که این کار را انجام نده و حتی گفتند برای تو خوب نیست که اولین فیلمت درباره این موضوع باشد و بایکوت می‌شوی!

* او البته در پاسخ به اینکه آیا شخصیت استاد ما به ازای بیرونی دارد یا خیر، پاسخ هوشمندانه‌ای داد که با کمی تأمل می‌توان فهمید سوژه اصلی این فیلم که بوده است؛ او در این زمینه گفت: بسیار شرمندم که کسانی که با این اتهامات مواجهه می‌شوند در حراج هنری سال بعد قیمت‌های بالایی برای فروش آثارشان می‌گذارند!

جشنواره فیلم فجر , فیلم , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر , سینما , پردیس سینما گالری ملت ,

 

در سانس دوم، فیلم سینمایی "شماره 10" به کارگردانی حمید زرگرنژاد و تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری ساخته شد. نشست خبری فیلم «شماره 10» نیز کم پر از اتفاقات جذاب نبود.

* حمید زرگرنژاد ادعا کرد سراغ داستان کسی رفته که صدام برای سرش 40 میلیون دینار جایزه گذاشته است.

او گفت: یک فیلم اجتماعی ساختم که از سال 1396 شروع به تحقیق آن کرده بودم. زندگی این قهرمان براساس تعداد زیادی خاطره است و فراری که انجام داد تنها فرار موفق در طی یک دوره ده ساله اسارت است. صدام حدود چهل میلیون دینار برای سر او جایزه گذاشت.

* زرگرنژاد در این نشست خبری اعلام کرد که 200 نفر عوامل این فیلم سینمایی را تشکیل داده بودند. او گفت: به نمایندگی از بازیگران این را بگویم که صرفاً برای دریافت دستمزد این کار را قبول نکردند. همه اینها پیشنهاد کارهای راحت و آپارتمانی هم داشتند اما این کار را قبول کردند و با جان و دل بازی کردند.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر , سینما , پردیس سینما گالری ملت ,

* این کارگردان درباره انتخاب مجید صالحی برای بازی در نقش جدی گفت: من برای فیلم «ماهورا» هم با او صحبت کردم و دعوت کردم و فیلم «برف آخر» را نباید فراموش کنیم که چقدر درخشید. این نگاه که فلان بازیگر کمدی است یا جدی نگاه درستی نیست. من چندین سال است کارهای صالحی را دنبال می‌کنم. اینکه در برخی نقش ها کاندیدای سیمرغ شده اهمیتی ندارد. او در فضای جدی بازی داشته است برای این کار هم خودش انگیزه داشت.

* ابراهیم اصغری تهیه‌کننده این اثر نیز نکات جالبی را درباره عدم حضور تعدادی از عوامل این فیلم بر زبان آورد. او گفت: یک نکته هم بگویم این برنامه همزمان شد با نمایش ما در برج میلاد و برخی از دوستان ما اشتباهی به برج میلاد رفتند و من اعتراض هم کردم. دوستان فکر کردن این ارتباط در برج میلاد شکل می‌گرفته است و آنجا رفته‌اند‌.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1014651